Oszacowanie szkody poniesionej przez samochód: Czego nie chcą Ci poznać rzeczoznawcy.

Oszacowanie szkody poniesionej przez samochód: Czego nie chcą Ci poznać rzeczoznawcy.

Uczestniczyłeś w wypadku samochodowym, a teraz musisz uzyskać oszacowanie uszkodzeń samochodu. Co zamierzasz zrobić? Wiesz, że to będzie drogo kosztować, ale nie musi być tak źle.

Pokażemy Ci dokładnie, jak uzyskać dobrą wycenę naprawy samochodu.

Jak uzyskać szacunkową ocenę szkód wyrządzonych w samochodzie na przyzwoitym poziomie?
Szacunek może być potrzebny z dwóch powodów: aby zainicjować roszczenie z tytułu ubezpieczenia lub aby przeprowadzić naprawę samochodu. To nie jest dokładnie to samo. samochód może generować całkowitą stratę a do zgłoszenia wystarczy tylko wycena naprawy.

Rzeczoznawca

Osoba ta określa, ile firma ubezpieczeniowa jest skłonna zapłacić w Państwa przypadku. Należy pamiętać, że osoba ta nie pracuje dla Ciebie i jest zmotywowana, aby zadowolić firmę ubezpieczeniową. Jednocześnie nie chcą oszukiwać ludzi, bo to da firmie złą reputację.

Poproś o oszacowanie wysokości szkody z góry.

Kiedy udajesz się do warsztatu, aby otrzymać szacunkową wycenę naprawy samochodu, poproś o podanie, ile to będzie kosztować, zanim rozpoczną pracę. Niektóre placówki pobierają opłaty za oszacowanie kosztów związanych z wypadkiem samochodowym. To w porządku, jeśli najpierw zapytają o zgodę, ale nie powinieneś płacić tylko za prośby.

Poznaj swój los

Nie zabieraj noża do walki z pistoletami i nie rozmawiaj z serwisem samochodowym bez jakiejkolwiek znajomości pojazdu. Zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta i znajdź dobry podręcznik napraw samochodowych. Dowiedz się, jak działa Twój samochód, tak aby kiedy nadejdzie odpowiednia chwila, nie pozostało ci nic innego, jak drapanie się po głowie.

Miej do dyspozycji mechanika

Mechanicy mają złą reputację, ale prawdopodobnie dlatego, że na to zasługują! W wielu przypadkach mechanik kontaktuje się z konkretnym klientem tylko raz. Czasami mają poczucie, że nie muszą chronić swojej reputacji, ponieważ nigdy więcej nie zobaczą tego konkretnego klienta.
Powinieneś spróbować nawiązać kontakt z profesjonalnym mechanikiem. Kiedy znajdziesz przyzwoity warsztat, powiedz im wprost, że idziesz tam dzięki uczciwemu traktowaniu i dobrej pracy. Możesz mieć uczciwe relacje z mechanikiem samochodowym, traktuj to priorytetowo.
Możesz sprawdzić swój warsztat online przed wyjściem. Strony zazwyczaj mają wiele recenzji, gdzie inni klienci zamieścili swoje wrażenia. Trudno znaleźć dobry warsztat, ale kiedy już to zrobisz, wracaj do nich po doskonałą obsługę.
Wielu mechaników spróbuje zdenerwować prawie każdego klienta, który przyjdzie do zakładu. Nie bierzcie tego osobiście. Zrozumcie, że ich zadaniem jest zarabianie pieniędzy.
Zazwyczaj kończy się stwierdzeniem, że potrzebna jest jakaś usługa lub że część jest zużyta i wkrótce się zepsuje. Konieczna jest wymiana płynów. Możliwe, że są to rzeczy, których naprawdę potrzebujesz!
Możliwe, że nie musisz tego robić teraz. Trzymaj się swojej drogi. Po prostu powiedz: „OK, porozmawiamy o tym po zakończeniu pracy, po którą przyszedłem. Skoncentrujmy się na tym, co dziś bezwzględnie należy zrobić”.
Bądź grzeczny i bezpośredni. Zwracanie się do niego o dokończenie tego, po co przyszedłeś, to nie jest coś, co mogłoby kogoś urazić. Jeśli się obrażają, powinieneś przeprowadzić się do innego mechanika.

Pokaż mi uszkodzone części

Zapytaj, czy może Ci wskazać uszkodzone części, które próbował zastąpić. Uczciwy mechanik będzie w stanie wskazać, co należy wymienić i będzie w stanie Ci to wyjaśnić. Poproś, aby przed rozpoczęciem pracy zobaczyć, jakie części zamierza włożyć.
Wiele części można odsprzedać lub poddać recyklingowi. Zapytaj się z wyprzedzeniem, kto ma zatrzymać stare części z samochodu. Jeśli są one cenne, możesz wykorzystać ten fakt do wynegocjowania niższej ceny.

Uzyskaj szczegółową listę kosztów, części i robocizny.

Gdy otrzymasz wycenę uszkodzeń samochodu, poproś o oszacowanie naprawy samochodu, aby podzielić ją na listę części i usług. Sprawdź, czy zalecają drogie części markowe. Zapytaj, czy mógłby użyć tańszych części lub zastąpić je mniej znaną marką.
Możesz sprawdzić części w internecie i zobaczyć, jaka jest wartość rynkowa dla tych części. Spodziewaj się marży – muszą zarabiać. Nie pozwól, aby pobierali od Ciebie więcej niż trzy procent ceny za część, którą możesz sobie kupić taniej.
Im droższa część, tym niższa powinna być marża. Spodziewamy się 6% marży na częściach poniżej 50 zł. Powinieneś zapłacić tylko niewielką marżę za wszystko, co kosztuje więcej niż 3000 złotych.
Jeśli istnieje ogromna różnica w cenie, możesz zapytać warsztat, czy byliby skłonni zainstalować część od innych dostawców. Zapytaj, czy byliby skłonni sprawdzić dostawcę, którego znalazłeś, wraz z obniżoną ceną i sprawdź, czy skłoniłoby to ich do negocjacji. Bądź grzeczny, ale również bądź gotowy, aby znaleźć innego mechanika.

Dowiedz się, jak to naprawić!


Wiedza to władza. Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na oszacowaniu uszkodzeń samochodu jest wiedza jak samodzielnie naprawić samochód.
To może być trudne zadanie, ale jak długo dokładnie planujesz jeździć samochodem, przez resztę życia? Nie ma powodu, aby się domyślać, jeśli chodzi o oszacowanie uszkodzenia samochodu. Sprawdź na naszym blogu najlepsze wskazówki i triki na temat tego, jak być mechanikiem!

Powiązane posty

Napisany przez Tomasz Fankowski | 27 lipca 2018
PO CO WOSKOWAĆ SAMOCHÓD? ODPOWIEDZI TECHNIKA ZAJMUJĄCEGO SIĘ NAPRAWAMI KOLIZYJNYMI
Miła pogoda latem sprawia, że mycie samochodu jest dużo mniej pracochłonne. Ale jak bardzo prawdopodobne jest, że po sesji mycia samochodu nakładasz warstwę wosku regenerującego? Czy woskowanie jest naprawdę warte...